Natryskiwana termoizolacyjna pianka poliuretanowa (inaczej PUR) jest kompozycją składającą się z polikarbaminianu, którą nanosi się na izolowaną cieplnie powierzchnie metodą natrysku przy użyciu specjalistycznego sprzętu.
O jakich informacjach dotyczących pianki PUR należy wiedzieć przed rozpoczęciem jej stosowania?
IZOLACJE NATRYSKOWE
Najczęściej zadawane pytania
Czym jest piana natryskowa PUR?
Ile czasu trwa wykonanie natryskiwania piany?
Czy ocieplenie pianką PUR jest zalecane dla osób z alergią?
Jaka grubość izolacji pianą będzie odpowiednia i efektywna?
Na jakim etapie budowy wykonać izolację natryskową?
Czy piana natryskowa PUR ma gorsze parametry izolacyjne niż wełna mineralna, czy styropian?
Czy istnieje ryzyko, że drewno pokryte pianą zgnije lub zbutwieje?
Na jaką powierzchnię stosuje się natrysk piany PUR?
Czy piana PUR posiada zdefiniowaną klasę palności?
Czy przy izolacji pianą wymagana jest paroizolacja?
Czy izolacja pianą PUR jest bezpieczna dla zdrowia?
Czym różni się pianka otwartokomórkowa od zamkniętokomórkowej?
Czym jest mostek cieplny i jak go zlokalizować?
Czy można aplikować pianę w ujemnej temperaturze?
Czy piana PUR zachowuje oddychalność?
Czy pianę poliuretanową można stosować na konstrukcje stalowe bez ryzyka korozji?
Czy izolacje natryskowe z piany PUR można stosować w nowym i starym budownictwie?
Czym jest piana natryskowa PUR?
Piana natryskowa PUR to poliuretan, który ma zastosowanie jako materiał izolacyjny. Powstaje z połączenia dwóch surowców: poliou oraz izocyjanianu. Jest to wysokiej jakości polimer w postaci pół-sztywnej piany, która może być natryskiwana na dowolnie wybrane podłoże, a w miejscu montażu powstaje warstwa izolacyjna pozbawiona mostków termicznych. Piankę PUR wytwarza się za pomocą specjalistycznego sprzętu, dzięki temu materiały są dokładnie ze sobą wymieszane przy odpowiedniej temperaturze i odpowiednim ciśnieniu. Sposób wytwarzania piany eliminuje problem połączeń, które są słabym punktem innych izolacji. Dodatkowo pianka PUR wykazuje wyjątkowo wysoką odporność na agresywne warunki środowiska chemicznego.
Pianę nakłada się metoda natryskową, która przebiega w szybki sposób. Następnie w ciągu kilku sekund dochodzi do wzrostu piany i jej utwardzenia.
Ile czasu trwa wykonanie natryskiwania piany?
Czas natryskiwania piany poliuretanowej w dużej mierze zależy od wielkości powierzchni poddanej izolacji pianom, grubości warstwy izolacyjnej i stosowanych technologii natryskowych. Sama metoda natryskowa jest niezwykle szybka i sprawna, głównie ze względu na wykonanie bezszwowe, które samo w sobie jest niezwykle oszczędne w czasie.
Dużo zależy także od odpowiedniej technologii instalacji. Sama pianka poliuretanowa wysycha już po 10-15 minutach od natrysku, a jej całkowite wyschnięcie dokonuje się do 24 godzin po natrysku. Do samego natrysku należy wliczyć także czas na przygotowanie powierzchni, gdyż proces powstawania piany uzależniony jest od temperatury powietrza, braku wiatru i kurzu. Praca wykonywana jest zazwyczaj przez jedną osobę, specjalista jest w stanie opryskać 1 m2 w nie więcej niż 2 minuty. Firmy specjalizujące się w zespołowym natryskiwaniu są w stanie w ciągu 8 godzin pokryć powierzchnię 500 m2.
Czy ocieplenie pianką PUR jest zalecane dla osób z alergią?
Jak najbardziej, nie udowodniono negatywnego wpływu pianki PUR na osoby zmagające się z alergią. Przyczyną problemów zdrowotnych związanych z oddziaływaniem pianki PUR jest, jak się uważa, wadliwe wykonanie izolacji składającej się z polikarbaminianu, a także nieprawidłowo wykonany montaż. Źle wykonana instalacja powoduje, iż pianka uwalnia zanieczyszczenia przez zbyt długi czas, ponieważ nie schnie prawidłowo.
Z tego względu, instalację pianki PUR najlepiej jest zlecić specjalistycznym firmom zajmującym się tego typu zadaniami, gdyż izocyjaniany zawarte w piance PUR mogą działać drażniąco w trakcie natryskiwania na żywe tkanki. Po wyschnięciu są jednak całkowicie bezpieczne, gdyż pianka po utwardzeniu nie wydziela substancji toksycznych i alergenów.
Jaka grubość izolacji pianą będzie odpowiednia i efektywna?
Pianka poliuretanowa ma wyjątkowe właściwości fizyczne i mechaniczne, posiada najniższy współczynnik przewodzenia ciepła spośród innych materiałów termoizolacyjnych. Najefektywniejsza grubość pianki zależna jest od zadań, jakie ma spełniać. Minimalny próg grubości pianki wynosi 2 cm a maksymalny 20 cm. Dla ścian idealne będą grubości od 10 do 13 cm, z kolei dach powinien być izolowany pianą o grubości do 20 centymetrów. Wyróżnić można dwa typy pianki poliuretanowej:
- Otwarta struktura – pianka tego typu składa się z otwartych połączonych ze sobą komórek wypełnionych powietrzem. Pianka poliuretanowa o gęstości 10-20 kg/m3 uważana jest za otwartokomórkową. Pianka PUR jest elastyczna, świetnie pochłania hałas. Jest jednak gorsza pod względem wytrzymałości i bardziej paroprzepuszczalna w porównaniu z zamkniętą komórką. Służy do wypełniania natryskowego ram wewnętrznych ścian. Nie zalecana do stosowania w izolacji zewnętrznej, a także do izolacji pomieszczeń o wysokim stężeniu pary wodnej;
- Zamknięta komórka – składa się z komórek izolowanych od siebie, wypełnionych gazem. Powstają one w wyniku interakcji składników PUR. Pianka poliuretanowa zamkniętokomórkowa ma gęstość 30-100 kg/m3. Charakteryzuje się dużą wytrzymałością, niską wagą, niską paroprzepuszczalnością i niską przewodnością cieplną. Służy do izolacji wszelkich konstrukcji i budynków, dachów, rur i zbiorników. Izoluje również fundamenty i stropy wewnętrzne.
Na jakim etapie budowy wykonać izolację natryskową?
Czy piana natryskowa PUR ma gorsze parametry izolacyjne niż wełna mineralna, czy styropian?
Piana natryskowa PUR nie ma gorszych parametrów izolacyjnych niż wełna mineralna czy powszechny styropian. Izolacja PUR stosowana jest we wszystkich nowoczesnych budynkach, wykazując się nie tylko absolutnym bezpieczeństwem dla środowiska, ale także stabilnością w warunkach ekstremalnie niskich i ekstremalnie wysokich temperatur.
Inne materiały jak styropian i wełna mineralna charakteryzują się ponadto emisją szkodliwych chemicznie związków w warunkach nagłych zmian temperatury, zwłaszcza gdy temperatura wzrasta powyżej +40°C, co jest powszechne choćby w przypadku dachów i elewacji południowych w upalny letni dzień.
Pianka cechuje się także znacznie wyższą izolacją akustyczną, lepszą absorpcją wody, czy brakiem alergenów, którymi cechuje się wełna mineralna. Z tego względu jest ona zabroniona do użytku w takich placówkach jak przedszkola i szkoły, kiedy pianka natryskowa spisze się w nich niezależnie od oczekiwań.
Czy istnieje ryzyko, że drewno pokryte pianą zgnije lub zbutwieje?
Na jaką powierzchnię stosuje się natrysk piany PUR?
Ze względu na swoje właściwości przyczepne natrysk pianki PUR może być stosowany na wszelkie powierzchnie wymagające dodatkowej izolacji. Mogą to być powierzchnie drewniane, ceglane, czy też metalowe. Przed zastosowaniem natrysku należy usunąć wszystkie drobinki z danej powierzchni, w tym starą farbę. Obowiązkowej neutralizacji podlegają także tłuste plamy.
Wszystko, co nie powinno być pokryte pianką, w trakcie natrysku należy przykryć np. warstwą taśmy klejącej. Konieczne jest staranne zamocowanie, gdyż bezszwowa pianka jest trudna w oderwaniu. Pianka nakładana jest od dołu do góry, małymi porcjami.
Czy piana PUR posiada zdefiniowaną klasę palności?
Ściśle mówiąc, jak każdy materiał polimerowy, PUR oczywiście ulega procesom spalania. Nowoczesna, wysokiej jakości pianka poliuretanowa jest jednak co najmniej materiałem deklarowanym w klasyfikacji Euroklasy na poziomach od F do B-s1, d0. Tak więc wysokiej jakości PUR pali się wtedy i tylko wtedy, gdy znajduje się w strefie spalania wspartej innym palnym materiałem (na przykład drewnem). W przeciwieństwie do wielu polimerów pianka poliuretanowa nie topi się i nie płynie podczas pożaru. Działa za to jako materiał zabezpieczający wnętrze, tworząc grubą spaloną warstwę spowalniającą rozprzestrzenianie się ognia i wysokiej temperatury. Odpowiada za to wprowadzenie w 2003 roku do składu poliuretanów TCEP, środka powodującego, iż w przypadku braku ognia zewnętrznego pianka PUR nie ulegnie samozapłonowi.
Ponadto w przypadku pożaru spowodowanego materiałami wspomagającymi procesy spalania (np. drewna) PUR jest znacznie bezpieczniejszy niż inne materiały termoizolacyjne, w tym niepalne materiały z wełny mineralnej, zwłaszcza w domach opartych na konstrukcji szkieletowej i drewnianej. Wyjaśnia to solidność konstrukcji powstałej dzięki izolacji PUR. Całkowite uszczelnienie podczas pożaru nie powoduje powstawania przeciągów (w przeciwieństwie do wełny mineralnej) w jego początkowych stadiach, które znacznie zwiększają szybkość rozprzestrzeniania się ognia, a tym samym zniszczenia całej konstrukcji.
Czy przy izolacji pianą wymagana jest paroizolacja?
Czy izolacja pianą PUR jest bezpieczna dla zdrowia?
Informacje dotyczące toksyczności pianki poliuretanowej to powszechnie powtarzany mit. Nie należy się jej obawiać do stosowania w postaci warstwy izolacyjnej. Pian PUR wy całkowitym wyschnięciu jest całkowicie bezpieczna i obojętna dla zdrowia. Potwierdzają to liczne badania prowadzone przez PU Europe, które nie wskazały w pianie PUR obecności jakichkolwiek substancji toksycznych, czy szkodliwych. Należy jednak zachować dodatkowe środki ostrożności w przypadku samego natrysku mokrej pianki izolacyjnej, ponieważ zawiera różnego rodzaju rozpuszczalniki i utwardzacze. Po upływie 24 godzin i całkowitym wyschnięciu nie stanowi żadnego zagrożenia.
Pianka poliuretanowa nie wywołuje również reakcji alergicznych, ponieważ jest materiałem obojętnym fizjologicznie, a jej struktura eliminuje problem osadzania się drobinek kurzu i bakterii, które mogą podrażniać drogi oddechowe. W sumie można powiedzieć, że pianka PUR jest wręcz przyjazna dla alergików, ponieważ eliminuje efekt pylenia i jest całkowicie bezzapachowa. Dodatkowym atutem jest możliwość stosowania pianki poliuretanowej w halach, na których produkowana jest żywność, ponieważ większość produktów posiada certyfikat Polskiego Związku Higienicznego.
Czym różni się pianka otwartokomórkowa od zamkniętokomórkowej?
Piana poliuretanowa zamkniętokomórkowa posiada gęstość około 60 kg/m3 i jest szczególnie przydatna do termorenowacji wszelkiego rodzaju dachów i stropodachów. Piana PUR to doskonały sposób na stworzenie sprawnych i funkcjonalnych izolacji termicznych. Wyróżnia się przewagą (bo aż w ponad 90%) zamkniętych komórek, w postaci pęcherzyków gazu, przez co jest znacznie sztywniejsza i twardsza. Wyróżnia się minimalną przewodnością cieplną i higroskopijnością. Dzięki temu z powodzeniem można zastosować ją do ocieplenia tarasów, piwnic i fundamentów. Jest niezwykle trwała przez co nadaje się do ocieplania zewnętrznego.
Z kolei pianka poliuretanowa otwartokomórkowa, jak sama nazwa wskazuje zachowuje więcej komórek otwartych, które łączą się z innymi komórkami oraz powierzchnią warstwy izolacyjnej. Ma również znacznie mniejszą gęstość, która mieści się w przedziale 8-15 kg/m3. Izolacja tego typu ma gąbczastą strukturę i jest niezwykle lekka, dzięki czemu para wodna może przenikać przez nią w swobodny sposób, jednocześnie gwarantując oddychalność. W ten sposób wszelkie drewniane elementy konstrukcyjne chronione są przed negatywnym wpływem wilgotności. Nadaje się przede wszystkim do ocieplania poddaszy, fasad budynków, a także izolacji ścian działowych i podłóg. Doskonale sprawdza się jako alternatywa dla styropianu, czy wełny mineralnej. Dodatkowo jest bardzo dobrą izolacją akustyczną – co przekłada się na pochłanianie hałasów z zewnątrz.
Czym jest mostek cieplny i jak go zlokalizować?
Mostek termiczny to fachowa nazwa powstających luk, przez które dochodzi do utraty cennego ciepła przez budynek. Zazwyczaj mówi się o dwóch rodzajach mostków termicznych: mostki punktowe oraz mostki termiczne liniowe. Jeśli mowa o mostkach punktowych to zazwyczaj są to miejsca, w których fragment ściany lub dachu zostały przewiercone z jakiegoś powodu. Często jest to miejsce mieszczące śruby lub rury. Przez nie ciepło nie ucieka aż tak chętnie, jak przez drugiego rodzaju mostki. Mostki cieplne liniowe najczęściej powstają w bardzo różnych miejscach. Mogą to być:
- połączenia stropu ze ścianą zewnętrzną;
- połączenia dachu ze ścianą zewnętrzną;
- okolica komina;
- nadproża;
- połączenia balkonu ze stropem;
- miejsca obsadzenia okien oraz drzwi;
- ściany znajdujące się w piwnicy oraz fundamenty.
Dodatkowym utrudnieniem jest również sposób powstawania mostków liniowych. Najczęściej powstają w efekcie niewłaściwego wyboru materiałów budowlanych, jak równie uchybień w wykonaniu pracy przez firmy budowlane. Szacunkowo przy ociepleniu tradycyjnymi metodami dachu o powierzchni 200 m2, łączna powierzchnia mostków termicznych wynosi aż 4 m2.
Czy można aplikować pianę w ujemnej temperaturze?
Czy piana PUR zachowuje oddychalność?
Pytania zazwyczaj dotyczą nie tyle tego, czy sama pianka oddycha, ale czy dach pod nią przepuszcza powietrze. Należy to sprecyzować, bowiem jest ono bardzo ogólne i może nieść za sobą sprzeczne odpowiedzi. Najczęściej, bo w ponad 95% przypadków, poddasza użytkowe są izolowane wyłącznie przy użyciu pianki poliuretanowej otwartokomórkowej, która jest materiałem miękkim. Pianka typu otwartokomórkowego wyróżnia się wyższym stopniem wymiany gazów, w porównaniu do pianki zamkniętokomórkowej. Pianka PUR przepuszcza więc parę wodną, nie ma więc obaw co do tego, że w warstwie izolacyjnej znajdzie się zbyt duża ilość wilgoci. Tak więc swobodnie można odpowiedzieć, że pianka poliuretanowa jest materiałem oddychającym, a dach znajdujący się pod nią jest całkowicie bezpieczny.Warto również zaznaczyć, że poddasze oraz ściany w prawidłowo funkcjonującym budynku odpowiadają za odprowadzenie wilgoci jedynie w 1-3 procentach.
W niektórych przypadkach zdarza się mieszanie dwóch rodzajów pianek: otwartokomórkowej oraz zamkniętokomórkowej, która stanowi barierę dla pary wodnej. Jednak sama jej obecność nie powinna siec paniki i nie jest to niepokojący stan, który powinien budzić jakiekolwiek obawy.
Czy pianę poliuretanową można stosować na konstrukcje stalowe bez ryzyka korozji?
Czy izolacje natryskowe z piany PUR można stosować w nowym i starym budownictwie?
Stosowanie nowoczesnej pianki poliuretanowej w przypadku nowego budownictwa jest wręcz oczywiste. Łatwy montaż, doskonałe właściwości termoizolacyjne, długotrwała niezmienność parametrów, zdecydowanie przemawiająca na jej korzyść. Obecnie najczęściej sięga się po natryskową izolację wykonaną z pianki poliuretanowej w przypadku nowo powstałych budynków, jak domy pasywne o stalowej konstrukcji, jak również tradycyjne domu budowlane.
Jednakże dzięki jej parametrom, niskiemu ciężarowi oraz wyjątkowo dobrej przyczepności, pianka poliuretanowa idealnie wręcz dostosowuje się do wcześniejszych starych izolacji lub warstw wykończeniowych. Dlatego też jest dobrym wyborem w przypadku wszelkiego rodzaju docieplania, jak również termomodernizacji istniejących już budynków.