Ocieplanie ścian pianką PUR Wrocław
Odpowiednia i nowoczesna termoizolacja budynku w czasach, w których każdy skrawek energii jest na wagę złota stanowi nie tylko komfort dla domowników, ale również odpowiedzialną i długofalową inwestycję. Postęp technologiczny i wprowadzanie nowych rozwiązań sprawia, że ocieplanie domów staje się skuteczne, mniej kosztowne i przede wszystkim bardziej efektywne. Jedną z najbardziej nowoczesnych form ocieplania budynków jest metoda natryskowa PUR.
Na czym polega jej działanie, czym się wyróżnia i jakie ma zalety?
NOWBUD WROCŁAW
Charakterystyka i zalety termoizolacji pianką PUR
Metoda natryskowa PUR – na czym polega jej działanie?
Ocieplanie natryskowe jest coraz częściej wybieraną formą termoizolacji budynków we Wrocławiu.
Metoda ta polega na rozprowadzeniu izolacyjnej warstwy na powierzchnię ściany. Natrysk odbywa się w sposób ciągły, przez co unika się szczelin, przerw i miejsc, przez które może uciekać ciepło. Do ocieplania i termoizolacji stosuje się piankę poliuretanową, która dzieli się na dwa rodzaje:1. Pianka PUR otwarto-komórkowa. Jest jednym z najlżejszych materiałów izolacyjnych. Waży ok 9-12 kg/m³. Jest nawet lżejsza od wełny mineralnej, której waga wynosi od 20 do nawet 75 kg/m³. Wyglądem i strukturą przypomina ona gąbkę i charakteryzuje się wysoką elastycznością. Z racji swojej lekkości jest to materiał idealny do konstrukcji drewnianych i szkieletowych, poddaszy. Jej niewątpliwą zaletą jest umiejętność dostosowania się do materiału i praca razem z nim. W przypadku użycia jej np. na poddasze należy pamiętać o tym, aby wykonać w nim paroizolację, ponieważ pianka otwarto-komórkowa absorbuje wodę. Drugim rodzajem są pianki zamknięto-komórkowe. Ich pęcherze są zdecydowanie mniejsze, przez co również zmniejsza się ich nasiąkliwość. Charakteryzuję się dużą lekkością (ok. 30-60 kg/m³). Stosuje się ją w podmokłych miejscach, ścianach i fundamentach, ponieważ jest ona odporna na wodę. Dobrze sprawdzi się w podłogach na gruncie, podłogach na legarach lub w stropach nad nieogrzewanymi pomieszczeniami. Zarówno jedna i druga forma jest bezpieczna, ponieważ obie pianki posiadają klasą reakcji na ogień E – to oznacza, że mogą się zapalić, jednak wykazują właściwości samogasnące (podobnie jak styropian).
Zalety izolacji ścian pianą poliuretanową PUR
Nowoczesne budownictwo, które jest coraz bardziej popularne we Wrocławiu stawia na redukcję czasu pracy oraz maksymalną efektywność i trwałość. Zastosowanie pianki poliuretanowej PUR jest jednym z takich właśnie rozwiązań. Główną zaletą takiej formy ocieplania jest uzyskanie jednolitej warstwy izolacyjnej bez przerw, szpar, łączeń i mostków powietrznych. Te cechy sprawiają, że uzyskiwana jest maksymalna szczelność. Struktura i metoda natrysku sprawia, że pianka dociera i wypełnia każdą, nawet najmniejszą szczelinę. Dzięki jej zastosowaniu w okresie letnim można zatrzymać maksymalny chłód w domu, a zimą w znacznym stopniu zminimalizować straty ciepła. Kolejnym atutem jest to, że pianka nie traci swoich właściwości termoizolacyjnych na przestrzeni lat.
W nowoczesnym budownictwie liczy się również czas wykonania. Metoda natryskowa jest szybka i nie wymaga specjalnego przygotowania podłoża. Izolacja pomieszczenia o ok. 180 m² wykonuje się zaledwie w kilka godzin. Pianka bardzo dobrze przylega do powierzchni, dlatego nie ma obaw, że któryś z jej elementów odłamie się czy odpadnie po wyschnięciu.
Termoizolacja pianą PUR w starym budownictwie – izolacja ścian pianką Wrocław
Stare budownictwo to jeden z elementów wrocławskiej infrastruktury. Stare budynki, choć piękne, charakteryzują się dużym współczynnikiem utraty ciepła, który może wynosić nawet 1,5 W/m². Kilkadziesiąt lat temu w budownictwie rzadko stosowano jakiekolwiek formy termoizolacji. Pianka poliuretanowa PUR jak najbardziej może być stosowana do izolacji starszych budynków pod warunkiem, że cegły i ściany nie będą zawilgocone. Taka forma termoizolacji jest szczególnie polecana w starym budownictwie, ponieważ właśnie tam może być pokazany maksymalny potencjał i różnica „przed i po”.
Stare domy i budynki często charakteryzują się średniej klasy spasowaniem i jakością łączeń. Ponadto w ścianach z biegiem czasu powstają zagłębienia, dziury i mikropęknięcia. Pianka poliuretanowa po aplikacji szybko zwiększa swoją objętość, dzięki czemu szczelnie i precyzyjnie wypełnia każdą przestrzeń i szczelinę, których w starszych budynkach nie brakuje. Jest ona również odporna na pleśń i grzyby.
Zaleca się, aby w przypadku izolacji w starym budownictwie, piankę PUR aplikować od strony zewnętrznej elewacji. W przypadku izolacji od wewnątrz, ciepło z wewnątrz nie mogłoby wnikać wgłąb ściany. W przypadku dużej różnicy temperatur w okresie zimowym, jak również wilgoci, mogłoby to skutkować pękaniem i uszkodzeniem cegieł. Termoizolacja pianką PUR to nowoczesne rozwiązanie, które można stosować w nowym i starym budownictwie. To również krok technologiczny, dzięki któremu można zaoszczędzić czas, pieniądze i przede wszystkim cenną w obecnych czasach energię. To wreszcie gwarancja izolacji i szczelności na najwyższym poziomie, bez strat ciepła zimą i chłodu w okresie letnim.